Observatoř Košetice
Den otevřených dveří: Observatoř Košetice - 23. března 2019.
Den otevřených dveří se konal pravidelně každý rok na všech stanicích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k výročí založení Světové meteorologické organizace (23. března 1950).
Bohužel omezení z důvodu šíření koronaviru se loni ani letos "Den otevřených dveří" na Observatoři Košetice nekonal. Snad budeme mít štěstí v roce 2022.
Zajímavé informace o Meteostožáru
Meteorologický stožár na Observatoři Košetice měří 250 metrů. Vybudován byl v období 6/2012 - 6/2013. Celý stožár byl složen ručně jen s pomocí kladek. Je součástí projektu CzechGlobe (Centrum výzkumu globální změny), který se zaměřuje na zkoumání změn klimatu v České republice.
Meteorologický stožár na Observatoři Košetice
Základní parametry stožáru:
- Výška: 250m
- Základna: trojúhelník o stranách délky 2,6m
- Celková délka lan: 2600m
- Celková délka trubek: 4000m
- Hmotnost: 250t
- Ukotvení: v pěti úrovních do tří směrů patnácti lany
- Složení: z šestimetrových ocelových dílců
Stožár disponuje doplňkovými konstrukcemi: žebříkem, kabelovými lávkami, třinácti plošinami pro odpočinek a umístění technologických zařízení, třemi ochozy, konzolami pro osvětlení a pro měřicí zařízení a rovněž prvky pro kotvení výtahu.
Žebřík je navržen bez ochranného koše se zachycovačem pádu na pevném vedení, které je umístěno na žebříku a tvoří nezbytnou součást systému bezpečného pohybu po stožáru.
Motorový výtah, pohybující se šachtou uvnitř ocelové konstrukce, má nosnost 320 k, pohybuje se rychlostí 0,3 m/s do úrovně 230 m. Cesta až nahoru zabere asi 20 minut.
Atmosférická stožár patří k nejvyšším stavbám v České republice. V žebříčku je na čtrnáctém místě.
"Kotvený stožár vysoký 250 metrů je nejvyšší stavbou v Česku, která kdy byla postavena pro vědecké účely," uvedla mluvčí CzechGlobe Petra Rajsnerová. Vyšší jsou pouze elektrárenské komíny a vysílače. Stožár je zároveň vůbec nejvyšší stavbou v republice vybudovanou po roce 1989.
22 přístrojů, umístěných na stožáru, měří v několika výškách různé parametry vzduchu a odesílá je do celosvětové sítě. Tam probíhá sledování koncentrace skleníkových plynů a jejich pohyb.
Zdroj: EXPO DATA spol. s r.o.
Foto a video 23. března 2019, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.